Češi nevypijí 16 litrů alkoholu ročně, tvrdí šéf Stock Plzeň. Naopak, pijí méně

16.05.2012

Češi se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) řadí na přední příčky v žebříčku roční spotřeby alkoholu na hlavu. Podle WHO ho každý Čech vypije 16 litrů alkoholu ročně. S tím nesouhlasí české likérky. Spotřeba alkoholu je podle nich nejnižší za posledních 13 let.

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL), která reprezentuje největší výrobce lihovin v ČR, nesouhlasí s informacemi o enormní spotřebě alkoholu v ČR, které nově zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Z této zprávy, z níž vycházejí ve svých závěrech i někteří čeští státní úředníci, přesahuje spotřeba alkoholu v ČR více než 16 litrů čistého alkoholu na osobu a rok u osob starších 15 let.

UVDL to považuje za velmi nadsazené a vážně pochybuje o správnosti dat, která WHO prezentuje, řekl prezident unie a šéf největšího českého výrobce lihovin, Stocku Plzeň, Petr Pavlík.

Spotřeba piva klesá, u vína roste

V roce 2010 klesla spotřeba lihovin na nejnižší úroveň od roku 1999, výrazné snížení vykazuje také konzumace piva.

Jedinou rostoucí kategorií je spotřeba vína, která je tažena nulovou spotřební daní na tiché víno a levnými dovozy ze zahraničí, uvedla UVDL.

"Vzhledem k zásadním rozdílům mezi daty, která vykazuje oficiální česká statistika a WHO, jsme Světovou zdravotnickou organizaci požádali o upřesnění metod, jakými údaje o konzumaci alkoholu v ČR získává. WHO na náš oficiální dotaz připustila, že jde pouze o odhady, které jsou založeny na různých externích zdrojích, jmenovitě World Drink Trends (1963 až 1990), z nichž ovšem údaje dále přepočítává a data získává také on-line dotazníkem. Požádala nás také, abychom jí pomohli data ověřit a verifikovat," uvedl Pavlík.

Největší čeští výrobci lihovin jsou přesvědčeni, že data WHO o konzumaci alkoholu jsou nesprávná.

"Budeme požadovat, aby byly používány věrohodné statistiky. Tím samozřejmě nechceme popřít nutnost diskuse na téma alkohol a jeho negativní dopady," uvedla unie v dnešním prohlášení. UVDL aktivně podporuje projekty směřující k omezení negativních vlivů konzumace alkoholu, například aktivity Domluvme se a Pobavme se o alkoholu.

Zdroj: Ihned.cz, 5.5.2012