Cisterny s lihem. Konec sebeklamu?

24.05.2013

Nejen do dějin kriminalistiky, ale nejspíš brzy i na plátna kin se dostane senzační odhalení tajných podzemních nádrží s milionem litrů nezdaněného lihu na několika místech ČR. V případě jeho prodeje na černém trhu by podle odhadu kriminalistů přišla státní pokladna o necelých 300 milionů. Jenže cisterny jsou zřejmě staré až deset let.

Škoda, která státu už vznikla, jde tedy do miliard. Definitivně tak padá státními orgány léta udržovaný mýtus, že nelegálních kořalek je údajně na trhu tak maximálně 10-15 procent, tolik, jako prý i všude jinde v EU. Drolit se tohle tvrzení začalo už loni, kdy se na černý trh dostal v lahvích s tvrdým alkoholem metanol a umírali lidé.

Že v Česku pochází každá čtvrtá, ne-li dokonce každá druhá láhev na trhu z temných distribučních kanálů, bylo ale neoficiálně známo už dlouho předtím. Česká unie lihovarníků na to v roce 2010 nasadila na své náklady soukromé detektivy a ve zprávě, která se tehdy dostala do médií, s jejich pomocí doložila, že se nelegální výroba alkoholu vymkla všem měřítkům. Nejen, že tu existovaly nelegální stáčírny kořalek všeho druhu, ale byli tady, jak tehdy uvedl server aktuálně.cz, i padělatelé, kteří si dokázali obstarat originální láhve renomovaných značek, etikety i kolky, jež byly od těch pravých k nerozeznání. Už tehdy se vynořila otázka, zda by se tohle všechno dalo dělat bez pomocníků z řad celníků, policistů, státních úředníků? Příznačný byl v každém případě fakt, že alarmující informace lihovarnické unie tady tenkrát nikoho z odpovědných činitelů nevzrušovaly.

Teprve když zemřely desítky lidí, začal parlament projednávat novelu živnostenského zákona, která by zavedla na prodej alkoholu koncesi. Dostat by ji měl ovšem každý žadatel bez jakýchkoli podmínek. Což je vskutku zvláštní vzhledem k faktu, že se řada obětí metanolové aféry otrávila v podnicích, spadajících pod pohostinství. A ještě podivnější v této souvislosti je, že až na jeden případ nebyl zatím podán, jak nedávno konstatoval prezident Unie výrobců a dovozců lihovin, ani jeden podnět na odnětí podnikání. O nějakém opravdu účinném opatření k eliminaci černého trhu nemluvě. Současné odhalení podzemních nádrží je tedy jen špička ledovce.

Autor: Lída Rakušanová

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1415&clanek=272765