Stock Plzeň-Božkov zvýší produkci až o padesát procent

12.04.2012

Spotřeba tvrdého alkoholu klesá. Aby výrobci udrželi jakž takž přijatelné ceny a zájem spotřebitelů, nabízejí zejména některé menší likérky na trhu výrobky s nižším obsahem alkoholu.

Největší výrobce lihovin v Česku Stock Plzeň-Božkov letos výrazně zvýší svoji produkci, ze současných 27 až na 40 milionů litrů lihovin ročně. Likérka totiž začne vyrábět značky, které dosud spadaly pod sesterský závod Stock Italy v Terstu. Božkovský závod bude zároveň zásobovat trhy v Itálii, USA, Polsku a dalších 51 zemích.

Ukončení produkce v Itálii a její přenesení do České republiky je podle generálního ředitele společnosti Petra Pavlíka výsledkem vnitřní analýzy v rámci mezinárodní skupiny Stock Spirits Group. Předchozí výrobní testy podle ředitele potvrdily, že Stock Plzeň dokáže italskou produkci zvládnout nejen kapacitně a s větší efektivitou, ale zároveň značky vyrobit v naprosto totožné kvalitě jako pobočka v Terstu.

„Je to velmi výrazné uznání kvality a odbornosti všech lidí, kteří mají na starosti výrobu lihovin v Plzni. Plný rozjezd produkce je otázkou zhruba tří měsíců, v nichž se musí vyřešit všechny legislativní otázky,“ dodal Pavlík.

Stock loni zvýšil prodej na 27,5 milionu litrů lihovin, meziročně to bylo o 3,7 % více. Český trh přitom klesl o zhruba 4 %. Tržní podíl likérky v ČR byl za loňský rok nejvyšší v historii, zhruba 41 %. Loňský export likérky vystoupal na 5,26 milionu litrů, meziroční srovnání firma neuvedla.

Zdroj: Euro, 12.4.2012 - http://www.euro.cz/detail.jsp?id=108437