UVDL: opatření k zákazu prodeje alkoholu na stáncích má nedostatky

13.09.2012

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) přivítala včerejší mimořádné opatření vlády, jímž kabinet zakázal s okamžitou platností prodej lihovin na stáncích a v takzvaných mobilních zařízeních.

UVDL nicméně soudí, že formulace tohoto opatření je nejednoznačná, umožňuje různé výklady a dokonce ani zcela nezamezuje dalšímu prodeji některých lihovin na stáncích.

„Obáváme se, že formulace mimořádného nařízení ministerstva zdravotnictví obsahuje nepřesné definice a bohužel nahrává ke kličkování a chytračení. Nabízíme proto státním orgánům pomoc našich expertů, kteří mají precizní znalosti o trhu lihovin a o nelegálních praktikách,“ uvedl prezident UVDL Petr Pavlík.

Podle UVDL například opatření ministerstva zdravotnictví špatně definovalo rozsah produktů, kterých se zákaz prodeje týká. Ministerstvo totiž hovoří o zákazu prodeje lihovin typu „destilátů a tuzemáku“, což ovšem s největší pravděpodobností nevylučuje například prodej vodky. Opatření rovněž zcela přesně nedefinuje, zda je zakázán rovněž provoz prodejních automatů, respektive neurčuje, zda mají jejich majitelé či provozovatelé svá zařízení dočasně zapečetit.

UVDL již oslovila státní orgány s tím, že by ráda navázala na svá předchozí doporučení a na základě nynější kritické situace iniciovala odbornou diskuzi, z níž by vzešel akční plán pro omezení černého trhu s alkoholem v České republice.

Unie dlouhodobě navrhuje řadu opatření, která by měla nelegální trh s lihovinami potlačit. Jedním z nich byl právě i zákaz prodeje lihovin na stáních. K dalším návrhům patří například snížení maximálního objemu spotřebitelského balení na 3 litry, zavedení registračních pokladen v gastronomii, stálý celní dozor u všech výrobců lihu a lihovin, ale třeba i zavedení přísnějších opatření v oblasti pěstitelského pálení.

UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 90 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.