UVDL vítá první razantní opatření vlády proti smrtícímu alkoholu

12.09.2012

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) přivítala dnešní mimořádné opatření vlády, jímž kabinet zakázal s okamžitou platností prodej lihovin na stáncích a v takzvaných mobilních zařízeních.

Zásah kabinetu pomůže alespoň částečně zastavit prodej pochybných lihovin a zmírní nebezpečí dalších smrtelných otrav.

„Mimořádné opatření vlády vnímáme jako první a zcela nezbytnou reakci na současnou kritickou situaci. Věříme, že kabinet vyslyší i další naše návrhy na opatření, která by mohla nelegální a nebezpečné lihoviny postupně z trhu vytlačit,“ uvedl prezident UVDL Petr Pavlík.

Podle něho byl přitom právě zákaz prodeje lihovin ve stáncích, na tržištích a prodejních automatech jedním z návrhů, které UVDL předkládala ministerstvu financí již v minulosti, v souvislosti s doporučeními k novele zákona 379/2005 Sb. o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami.

Právě stánky, tržiště a mobilní prodejní automaty jsou totiž podle UVDL jedním z nejčastějších zdrojů nelegálně vyrobeného a, jak se nyní ukazuje, i nebezpečného alkoholu. „Prodejní automaty dosud u nás instalovala jediná firma, a to likérka Drak,“ dodal Petr Pavlík.

Unie výrobců a dovozců lihovin přitom ministerstvu financí navrhla řadu dalších opatření k potlačení černého trhu s lihovinami. Mezi jinými například:

  • snížení maximálního objemu spotřebitelského balení lihovin až na 3 litry
  • zavedení povinných registračních pokladen v gastronomii
  • trvalý celní dohled u všech výrobců lihu a lihovin
  • přísnější dohled nad udílením celních skladů
  • snížení spotřební daně na lihoviny apod.

„Jsme přesvědčeni, že přijetí našich doporučení by mohlo nelegální trh výrazně omezit a snížit také riziko výskytu zdraví nebezpečných lihovin,“ dodal Petr Pavlík.

UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 90 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.