V letošním roce oslaví vysvědčení alkoholem o 33 % méně nezletilých

27.06.2013

Praha, 27. června 2013 – Konec školního roku bývá pro školáky typickou příležitostí k oslavám. Anketa platformy Fórum Pijte s rozumem, která oslovila 300 školáků, ukázala, že dvě třetiny oslovených plánují slavit předání vysvědčení.

Zatímco v loňském roce se přiznalo 62 % nezletilých studentů, že v rámci oslav budou konzumovat alkohol, letos jich je o polovinu méně (29 %). Podle výsledků ankety většina studentů (95 %) přitom ví, že konzumovat alkohol smí až od 18 let a dvě třetiny mladistvých již hovořily se svými rodiči o negativních důsledcích konzumace alkoholu.

Shodně 29 % nezletilých dívek i chlapců chce letošní školní rok zakončit se sklenkou alkoholu v ruce a svými kamarády. V minulém roce to přitom bylo až 54 % oslovených dívek a 69 % oslovených chlapců. Teenageři chtějí konec roku převážné slavit společně na party se svými kamarády (43 %), 32 % v klubu a 29 % v restauraci.

„Uvědomujeme si, že neustálá edukace mládeže je velice důležitá, protože školáci sice dobře znají věkový limit, od kterého smí konzumovat alkohol, ale často neví, jaké vlastně může mít alkohol účinky na nezralý organismus. Proto považujeme za podstatné je o takových věcech pravidelně informovat,“říká Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s.

O důsledcích alkoholu na organismus se školáci nejčastěji prvně dozvídají od rodiny (46 %), školy (44 %), nejméně se pak o tomto problému dozvídají z publikací (18 %). „Podle studií je nejúčinnějším zdrojem informací rodina, kde dospívající nejčastěji prvně přijdou do styku s alkoholickými nápoji. Také proto se v rámci našeho edukačního programu zaměřujeme i na zvyšování informovanosti rodičů o tom, jak mohou účinně hovořit se svými dětmi o alkoholu,dodává Vladimír Darebník.

V roce 2012 bylo v rámci platformy Fóra Pijte s rozumem realizováno 220 přednášek na téma „Pobavme se o alkoholu“ a to celkem v 516 třídách na českých základních školách. V letošním roce je plánováno dalších 333 přednášek o alkoholu a jeho účincích, které mají za cíl informovat děti takovým způsobem, aby byly schopny učinit v budoucnu vlastní a správnou volbu v oblasti konzumace alkoholu. Celkem těmito semináři prošlo 10 260 žáků. Informace o tom, jak s dětmi mluvit o alkoholu, naleznou rodiče a učitelé na stránkách www.pobavmeseoalkoholu.cz.

Kontakt:

Gabriela Semová, Account Manager

Ogilvy Public Relations, Přívozní 2a, 170 00 Praha 7

telefon: 221 998 396, mobil: 731 164 995

email: gabriela.semova@ogilvy.com