Web certifikacelihovin.cz umožnil prodejcům ukončit zbytečné papírování

22.10.2012

Obchodníci a restauratéři, kteří byli po uvolnění prohibice zavaleni stohy papírů, budou mít ulehčenou práci. Napříště již totiž nemusí tisknout desítky dokumentů potvrzujících původ lihovin, takzvaných rodných listů.

Mohou nezávadnost svých zásob lihovin prokázat prostřednictvím rodných listů zveřejněných na internetu členů Unie výrobců a dovozců lihovin www.certifikacelihovin.cz.

Podle výkladu Státní zemědělské a potravinářské inspekce mohou prodejci při kontrole původu lihovin zobrazit přímo rodné listy zveřejněné na internetových stránkách www.certifikacelihovin.cz, kde jsou tyto listy opatřeny elektronickým podpisem. Konkrétně tedy prodejce obdrží při odběru zboží od dodavatele jen takzvanou část 3b rodného listu (i tu může obdržet elektronicky). Zbývající dokumenty, tedy část 1 prokazující původ lihu a část 2 prohlášení o lihovině, si podle příslušné šarže výrobku vyhledá na webu. Na www.certifikacelihovin.czlze přitom nalézt aktuální rodné listy opatřené elektronickým podpisem pro všechny šarže roku 2012. Tyto dokumenty ovšem nemusí prodejce tisknout a uchovávat. Stačí, když je kontrole SZPI ukáže na obrazovce počítače.

„Toto opatření představuje velké ulehčení práce všem obchodníkům a restauratérům, kteří se nebudou muset prohrabovat papíry potvrzujícími nezávadnost jejich skladových zásob,“ uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Podle něho všichni toto zjednodušení přivítají s úlevou, protože papírování spojené s prokazováním původu lihovin začínalo být skutečně neúnosné. „Spočítali jsme, že provozovatel velkoobchodu s lihovinami vytiskne za měsíc 1,28 milionu papírů. Za rok by takový archiv vytvořil sloupec o výšce 6,2 kilometru. Majitel většího baru pak musel doposud evidovat 2 100 různých rodných listů na různé šarže lihovin,“ dodal Petr Pavlík.

Na zjednodušení administrativy se shodli účastníci konference na téma certifikace lihovin a výklad nařízení vlády č.317/2012 Sb. za účasti většiny maloobchodních řetězců a velkoobchodů, všech výrobců lihovin sdružených v Unii výrobců a dovozců lihovin a ředitelů Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Celní správy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce již také podrobnější informace k této otázce vyvěsila na svých internetových stránkách, v odpovědích na nejčastější dotazy: http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1041034&docType=ART&nid=11343&chnum=8, konkrétně se jedná o otázku č. 17.

UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 81 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.